NA PÓŁNOC OD KALABRII

 FILM MARCINA SAUTERA OD 19 LISTOPADA W KINACH

Wyprodukowany przez Szkołę Andrzeja Wajdy i Studio Munka dokument fabularyzowany w reżyserii Marcina Sautera „Na północ od Kalabrii” 19 listopada wchodzi na ekrany kin. 16 listopada w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysta premiera filmu. Dystrybutorem jest debiutująca w tym zakresie Szkoła Andrzeja Wajdy.
Znany dotąd tylko festiwalowej publiczności film Marcina Sautera trafia do kinowej dystrybucji. Od 19 listopada film pojawi się w kinach w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, a później w całej Polsce Dystrybucją filmu zajmuje się Szkoła Andrzeja Wajdy. 


Na północ od Kalabriito „dokument bajkowy” o wymarzonym miejscu do życia, gdzie czas płynie powoli, ludzie dobrze się znają, akceptują swoje niedoskonałości, spotykają się, żeby porozmawiać i po prostu być razem. Sauterowi i jego ekipie udało się do filmu zaangażować całe miasteczko. Wystarczyło tylko dać mieszkańcom parę lekcji kuchni śródziemnomorskiej i sztuki carpe diem, by polska prowincja zaczęła przypominać malowniczą Kalabrię, a film – włoską komedię. Film został wyprodukowany przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Na północ od Kalabriizyskał już duże uznanie za granicą. Międzynarodową premierę miał podczas tegorocznej edycji prestiżowego festiwalu DOK Leipzig, gdzie został uhonorowany Nagrodą Trade Union ver.di oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego; na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Flahertiana” w Permie otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury. Film został wybrany do insertu do międzynarodowego magazynu o dokumencie – DOX MAGAZINE. 

Na północ od Kalabrii” został również dobrze przyjęty w Polsce – obraz został uhonorowany Nagrodą dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego podczas tegorocznej edycji Letniego Festiwalu Filmowego w Zamościu oraz otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Studenckiego Dokumentu na festiwalu Multimedia Happy End w Rzeszowie. 

Marcin Sauter ukończył Kurs Dokumentalny w Szkole Andrzeja Wajdy. Wcześniej studiował fotografię na PWSFTviT w Łodzi i przez cztery lata pracował jako fotoreporter w „Gazecie Wyborczej”. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Razem z Maciejem Cuskem zrealizował godzinną fabułę pt. „I co wy na to, Gałuszko?” (2001). W 2005 r. zadebiutował w dokumencie filmem „Za płotem” wyprodukowanym przez Szkołę Wajdy, uhonorowanym nagrodą za najlepsze zdjęcia na 45. Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2005 r.; film zdobył także pierwsze nagrody na festiwalach europejskich szkół filmowych w Londynie i Wilnie, oraz pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie filmów dokumentalnych Cinema du Reel w Paryżu. Za kolejny film, „Kino objazdowe” (2005), otrzymał nagrodę Srebrnego Lajkonika na 46. Krakowskim Festiwalu Filmowym. W ramach projektu „Rosja-Polska. Nowe spojrzenie” zrealizował film „Pierwszy dzień” (2007), który zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. DocLisboa i OneWorld w Pradze. Jest współtwórcą Zespołu Filmowego Paladino – grupy młodych, twórczych dokumentalistów, związanych ze Szkołą Wajdy, z którymi zrealizował m.in. dokument: „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” (2008; prod. Szkoła Wajdy i Telekomunikacja Polska), który zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sztuki Europejskiej Arts & Film w Pradze. 

Obsada aktorska: Hanna Kochańska (aktorka), Edyta Duda-Olechowska (barmanka), Leszek Bączek (burmistrz), Michał Banach (Banan), Maciej Białoruski (filmowiec amator), Andrzej Grabowski (filmowiec amator), Marcin Janos Krawczyk (ksiądz), Ireneusz Kujawa (geodeta), Aleksander Meysner (wujek), Thierry Paladino (Włoch), Dariusz Zieliński (Daras), Rafał Sawicki (muzyk), Bartłomiej Skolimowski (geodeta), Jan Staszczyk (filmowiec amator), Janusz Walentowski (wujek), Jadwiga Bodzek, Józefa Cieśla, Halina Garncarczyk, Danuta Jarczewska, Patrycja Kalinowska, Andrzej Lubieniecki , Bożena Kalabińska, Sara Karbowska, Martyna Łękawska, Halina Maciołek, Zofia Miczek, Róża Morawiec, Antonina Mucha, Kornelia Nosal, Daniela Poręba, Danuta Suchwałko, Irena Wągrowska, Elżbieta Wójciak, Agata Zbrzyzny, Zbigniew Iwulski, Jan Krok, Tymoteusz Mucha, Damian Skoczyński, Józef Wójciak, Jacek Zbrzyzny, Maciej Cuske (przeprowadzający wywiady)